Festivals & Awards

Internationally recognized for its commitment to distinctive motion picture product, Minds Eye Entertainment is known for its award-winning feature film and television productions. Among its notable achievements are the awards, accolades and acknowledgments bestowed by the industry’s most respected juries. Ever-growing, the honour list is highlighted by the industry’s most prestigious prizes, among them Genies and Geminis, CanPros and Chris Columbus’, Toronto Worldwide Shorts, TVB’s and The NSI Drama prize.

2016 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

Canadian Screen Awards
Craft Nominees
- Achievement in Art Direction / Production Design – Forsaken (Ken Rempel, Kathy McCoy, Erik Gerlund)
- Achievement in Cinematography – Forsaken (Rene Ohashi)
- Achievement in Costume Design – Forsaken (Christopher Hargadon)
- Achievement in Make-Up – Forsaken (Gail Kennedy, Jo-Dee Thomson, Rochelle Parrent, Jojo Preece)
- Achievement in Sound Editing – Forsaken (Mark Gingras, Jill Purdy, Adam Stein, Steve Baine)

CSC Awards
- The Theatrical Feature Cinematography Award -Forsaken (Rene Ohashi)

AMPIA Rosie Awards
- Best Production Designer/Art Director -Forsaken (Ken Rempel)
- Best Make-up Artist -Forsaken (Gail Kennedy, Jojo Preece, Rochelle
Parrent & Jo-Dee Thomson)

Kingston Canadian Film Festival
- Forsaken

2015 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

12th Zurich Film Festival
Forsaken

Whistler Film Festival
Forsaken

Cinefest Sudbury International Film Festival
- Forsaken

Toronto International Film Festival
- Gala Presentation – Forsaken

2013 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

LA Web Series Festival
- Outstanding Achievement, Best Lead Actress – inSAYSHAble (Amy Matysio)

HollyWeb Festival
- Best Comedy – inSAYSHAble
- Best Actress – inSAYSHAble (Amy Matysio)

56th Annual CSC Awards Nomination 
- Best Theatrical Feature Cinematography – The Tall Man (Kamal Derkaoui)

2013 Golden Sheaf Awards Nomination
- Best Documentary Series – Around the Next Bend
- Best Comedy - inSAYSHAble
- Best Director (Fiction) – inSAYSHAble (Jeff Beesley)

2011 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2011 Golden Sheaf Awards Nomination
- Best Documentary Series – Hollywood Saskatchewan II

2010 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2010 Pusan International Film Festival (South Korea)
- Official Selection – Lullaby for Pi

2009 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2009 Showcase Awards Winners
- Best of Showcase – The Englishman’s Boy (Kevin DeWalt)
- Best Drama (Over 60 Minutes) – The Englishman’s Boy (Kevin DeWalt)
- Best Music Video – In The Middle of Nowhere (Colin Hubick)
- Best Overall Sound – The Englishman’s Boy (Rob Bryanton, Steve Hasiuk, Evan Rust, Jeff Hamon, Garrell Clark)
- Best Hair – Dolan’s Cadillac (Tamara Harrod)
- Best Make Up – Dolan’s Cadillac (Tracy George)
- Best Post-Production Special Effects – Walled In (Colin Hubick)

2009 Showcase Awards Nominees
Class Nominees
- Arts/Entertainment – Best of the Fest 
(Kevin DeWalt)
- Commercial/PSA (up to 60 seconds)
- Little Red - Post Party (SaskTel)
 (Kevin DeWalt)
- Drama (over 60 minutes)
- The Englishman’s Boy
 (Kevin DeWalt)
- Music Video
- In the Middle of Nowhere – Little Miss Higgins
 (Colin Hubick)

Craft Nominees
- Art Direction
 – Kathy McCoy – The Englishman’s Boy
- Direction (Dramatic) -
 Jeff Beesley – Dolan’s Cadillac
- Editing 
- Jackie Dzuba – Walled In
- Overall Sound
 – Rob Bryanton, Steve Hasiak,
Evan Rust, Jeff Hamon, Garrell Clark – The EngIishman’s Boy
- Costume
 – Cathy McComb, Joanna Vollhoffer – Dolan’s Cadillac
- Hair
 – Tamara Harrod – Walled In
- Hair – Tamara Harrod – Dolan’s Cadillac
- Makeup
 – Tracy George – The Englishman’s Boy
- Makeup – Tracy George – Walled In
- Makeup – Tracy George – Dolan’s Cadillac
- Production Special Effects 
- Paul Noel - Walled In
- Production Special Effects – Paul Noel – Dolan’s Cadillac
- Post-Production Special Effects
- Colin Hubick – The Englishman’s Boy
- Post-Production Special Effects – Colin Hubick – Walled In
- Post-Production Special Effects – Colin Hubick – Dolan’s Cadillac

2008 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2008 ACTRA Award
- Nicholas Campbell – The Englishman’s Boy

2008 CFTPA Indie Awards

- Jury’s Choice Award – The Englishman’s Boy

2008 US Film and Video Festival Awards

- Gold Camera Award Entertainment – The Englishman’s Boy

2008 HUGO TV Awards (Chicago International Film Festival)

- Silver Plaque Outstanding Mini-Series - The Englishman’s Boy

2008 Gemini Awards

- Best Dramatic Mini-Series – The Englishman’s Boy (Kevin DeWalt, Producer)
- Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series – John N. Smith – The Englishman’s Boy
- Best Costumes – Beverley Wowchuk – The Englishman’s Boy
- Best Performance by an Actor in a Leading Role – Nicholas Campbell – The Englishman’s Boy
- Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role – Dramatic Program/Mini-Series: Katharine Isabelle – The Englishman’s Boy
- Best Achievement in Casting – Carmen Kotyk – The Englishman’s Boy

2008 Gemini Award Nominations
- Best Dramatic Mini-Series – The Englishman’s Boy (Kevin DeWalt, Producer)
- Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series – John N. Smith – The Englishman’s Boy
- Best Photography in a Dramatic Program or Series – Pierre Letarte – The Englishman’s Boy
- Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series – Jackie Dzuba – The Englishman’s Boy
- Best Production Design/Art Direction in a Dramatic Program or Series – Kathy McCoy, Sara McCudden – The Englishman’s Boy
- Best Achievement in Make-Up – Tracy George, Tamara Harrod – The Englishman’s Boy
- Best Costumes – Beverley Wowchuk – The Englishman’s Boy
- Best Performance by an Actor in a Leading Role – Dramatic Program/Mini-Series – Michael Eisner – The Englishman’s Boy
- Best Performance by an Actor in a Leading Role – Nicholas Campbell – The Englishman’s Boy
- Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role – Dramatic Program/Mini-Series: – R.H. Thomson – The Englishman’s Boy
- Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role – Dramatic Program/Mini-Series – Katharine Isabelle – The Englishman’s Boy
- Best Achievement in Casting: Carmen Kotyk – The Englishman’s Boy

2008 Director’s Guild of Canada Awards

- Best Team Achievement – TV Movie/Mini-Series – The Englishman’s Boy

2008 Director’s Guild of Canada Award Nominations

- Best Direction – TV Movie/Mini-Series (John N. Smith) – The Englishman’s Boy
- Best Production Design – TV Movie/Mini-Series (Kathy McCoy) - The Englishman’s Boy
- Honourable Mention – Casting: Carmen Kotyk – The Englishman’s Boy
- Honourable Mention – Cinematography: Pierre Letarte – The Englishman’s Boy
- Honourable Mention – Editing: Jackie Dzuba – The Englishman’s Boy

2008 Accolade Competition

- Best of Show: Mini-Series – The Englishman’s Boy
- Award of Excellence: Direction (John N. Smith) – The Englishman’s Boy
- Award of Excellence: Leading Actor (Nicholas Campbell) – The Englishman’s Boy
- Award of Excellence: Dramatic Impact – The Englishman’s Boy
- Honourable Mention: Supporting Actor (Bob Hoskins) – The Englishman’s Boy
- Honourable Mention: Casting (Carmen Kotyk) – The Englishman’s Boy
- Honourable Mention: Cinematography (Pierre Letarte) – The Englishman’s Boy
- Honourable Mention: Editing (Jackie Dzuba) – The Englishman’s Boy

2007 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2007 Cine Golden Eagle Award
- Production Excellence in Drama – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2007 Accolade Competition
- Best of Show : Network Television – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best of Show : Lead Actor (Michael Therriault) – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Honorable Mention : Art Direction – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Award of Excellence : Direction – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Honorable Mention : Editing – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Award of Excellence : Script / Writer – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Honorable Mention : Sound : Overall Impact – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2007 ACTRA Awards


- Outstanding Performance – Male: Michael Therriault – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2006 CINE Golden Eagle Awards
- Winner for Drama – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 US International Film and Video Festival
- First Place – Gold Camera Award: Entertainment: History, Biography – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 Accolade TV Awards

- Best of Show – Network Television: Kevin DeWalt, Producer – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best of Show – Lead Actor: Michael Therriault – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Award of Excellence – Direction: John N. Smith – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Award of Excellence – Script/Writer: Bruce Smith – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Honourable Mention – Art Direction: Kathy McCoy – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Honourable Mention – Editing: Jackie Dzuba - Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Honourable Mention – Overall Sound Impact: Rob Bryanton, Steve Hasiak, Evan Rust, Al Sherbin, Warren St. Onge – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 Seoul Drama Awards

- Best Actor – Michael Therriault – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 Gemini Awards
- Best Achievement in Make-Up: Donald J. Mowat, Paula Fleet, Jane Meade - Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 Gemini Award Nominations

- Best Dramatic Mini-Series: Prairie Giant: The Tommy Douglas Story– Kevin DeWalt, Producer
- Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series: Bruce M. Smith – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Photography in a Dramatic Program or Series: Pierre Letarte – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Sound in a Dramatic Program: Rob Bryanton, Steve Hasiak, Evan Rust, Al Sherbin, Warren St. Onge – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Production Design or Art Direction in a Dramatic Program or Series: Kathy McCoy, Kim Wall – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Achievement in Make-Up: Donald J. Mowat, Paula Fleet, Jane Meade – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series:
Michael Therriault – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series: Don McKellar – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Achievement in Casting: Carmen Kotyk – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 Seoul Drama Award Nominations

- Best Drama – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Actor – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Producer – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Cinematographer – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Music Director – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Art Director – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2006 Director’s Guild of Canada Awards Nominations

- Best Production Design, Television: Kathy McCoy – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story
- Best Picture Editing, Television Movie / Miniseries: Jackie Dzuba – Prairie Giant: The Tommy Douglas Story

2005 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2005 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Drama (over 60 minutes) – Falling Angels
- Best Performance Lead Female: Monte Gagne – Falling Angels
- Best Costume Design: Brenda Shenher – Falling Angels

2005 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards

- Centennial Volunteer Industry Leader Award – Kevin DeWalt

2004 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2004 Leo Awards
- Best Direction in Feature length Drama: Scott Smith – Falling Angels
- Best Screenwriting in Feature length Drama: Esta Spalding – Falling Angels

2004 Genie Awards

- Achievement in Art Direction – Rob Gray, Christine Kuhnigk – Falling Angels
- Achievement in Music – Original Song – Ken Whiteley for “Tell Me” – Falling Angels

2004 Genie Awards Nominations

- Adapted Screenplay – Esta Spalding – Falling Angels
- Achievement in Cinematography – Gregory Middleton – Falling Angels
- Achievement in Overall Sound – Wareen St. Onge, Stephan Carrier, Lou Solakofski – Falling Angels
- Achievement in Sound Editing – David McCallum, Steven Hammond, Ronayne Higginson, Dave Rose, Jane Tattersall – Falling Angels

2004 Alberta Motion Picture Association (AMPIA) Rosie Award Nominations

- Breakthrough: Best dramatic script under 60 mins- Connie Massing – Mentors, Season IV
- Dusty Trails: Best director dramatic under 60 mins- Francis Damberger
Best dramatic script under 60 mins- Scot Morison – Mentors, Season IV
- Future Forward: Best director dramatic under 60 mins- Grant Harvey
Best editor dramatic under 60 mins- Doug Forbes
Best special effects-Frank Coulas & Chris Wulff – Mentors, Season IV
- Once and Future King: Best costume design-Jill Concannon – Mentors, Season IV
- Private Eyes: Best make-up-Prudence Olenik – Mentors, Season IV
- The Other Half: Best actress (Samantha) and Best actor (Stevie) – Mentors, Season IV
- Humbug: Best dramatic script under 60 mins- Marty Chan – Mentors, Season IV
- Secrets and Lies: Best dramatic script under 60 mins – Ian Barr – Mentors, Season IV
- Celebrity Gravesites: Best Light Information Program – Connie Edwards & Josh Miller – Great Cemeteries of the World
- Celebrity Gravesites: Best script non-dramatic over 30 mins. -Fred Yackman, Shauna Fraser and Josh Miller – Great Cemeteries of the World
- Celebrity Gravesites: Best Editor – non-dramatic over 30 mins. – Michel Lalonde – Great Cemeteries of the World
- Best Editor-Dramatic over 60 mins – Doug Forbes – Intern Academy
- Best Cinematographer/DOP – Dramatic over 60 mins. – John Spooner – Intern Academy

2004 6th Annual Method Fest Independent Film Festival

- Award Winner – Seven Times Lucky

2003 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2003 Leo Awards
- Best Dramatic Series: Vladimir Stefoff – Just Cause
- Best Director in a Dramatic Series: Helen Shaver, Episode: Death’s Details – Just Cause
- Best Guest Performance in a Dramatic Series – Male: Michael Moriarty, Episode: Death’s Details – Just Cause
- Best Guest Performance in a Dramatic Series – Female: Gabrielle Rose, Episode: The Last to Know – Just Cause
- Best Picture Editing in a Dramatic Series: Lisa Robison, Episode: Bet Your Life; Richard Schwadel, Episode: Above the Law – Just Cause
- Best Musical Score in a Dramatic Series: James Jandrisch and Dan Seguin, Episode: The Pilot – Just Cause
- Best Production Design in a Dramatic Series: Rex Raglan, Episode: Death’s Details - Just Cause

2003 International Society for Excellence in Christian Film & Television Award Nominations

- Best Television Series – Just Cause

2003 Alliance for Children in Television Excellence Award Nominations
- Best Children’s Series – Incredible Story Studio

2003 Alberta Motion Picture Association (AMPIA) Rosie Awards
- Best Dramatic Series for Remembrance – Mentors
- Best Director Dramatic – Grant Harvey for Remembrance - Mentors
- Best Performance by an Actress – Samantha Krutzfeldt for Man’s Best Friend – Mentors
- Best Special Effects – Frank Coulas & Chris Wulff – The Good, the Bad and the Ollie -Mentors

2003 Blizzard Awards

- Best Children’s Series – 2030CE
- Best Performance by a Leading Actress: Tatiana Maslany - 2030CE

2002 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2002 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards
- Showcase Open Category – MythQuest
- Best Art Direction, Kathy McCoy – MythQuest
- Best Costume Design, Cathy McComb – MythQuest
- Best Makeup, Tracy George – MythQuest

2002 Yorkton Short Film and Video Festival (Golden Sheaf Awards)
- Best Children’s Production – MythQuest

2002 WorldFest – Houston International Film Festival

- Platinum Award for Best TV Series – Family/Children - MythQuest

2002 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards

- Best Commercial Under 30 Seconds with a budget over $10 thousand – Max Launch

2002 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards

- Best Multimedia (Minds Eye Interactive) – Living Dinosaur Project

2002 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Internet Delivered Programming (Minds Eye Interactive) – My Global Adventure
- Best Videographer, Robin Lawless – My Global Adventure

2002 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Hair, Redge Dietrich – Incredible Story Studio
- Best Performance by a Female, Tatiana Maslany – Incredible Story Studio
- Best Performance by a Male, Peyson Rock – Incredible Story Studio
- Best Supporting Performance by a Female, Misty Lee Selinger – Incredible Story Studio
- Best Supporting Performance by a Male, Dan McDonald – Incredible Story Studio
- Best Series Host/Presenter, Camille Devine – Incredible Story Studio

2002 Gemini Award Nomination

- Best Children’s or Youth Fiction Program or Series – Incredible Story Studio

2002 WorldFest – Houston International Film Festival

- Gold Award for Best TV Series – Family/Children – Incredible Story Studio

2002 Gemini Award Nomination

- Best Children’s or Youth Fiction Program or Series – Mentors

2002 WorldFest – Houston International Film Festival

- Gold Award for Best TV Special – Family/Children – Stranger in Town

2002 Ernst and Young Awards

- Entrepreneur of the Year Award in Media and Entertainment – Kevin DeWalt

2001 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2001 Alberta Motion Picture Association (AMPIA) Rosie Awards
- Best Series – Mentors
- Best Lead Actor – Chad Krowchuk – Mentors
- Best Make up – Prudence Olenik – Mentors

2001 New York Festival

- Finalist Certificate for Youth Programs – Mentors

2001 16th Annual Gemini Awards

- Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series – Gerard Lewis (Klondike Daze) – Mentors

2001 49th Annual Columbus International Film & Video Festival

- Bronze Plaque in Children’s Category – Mentors

2001 16th Annual Gemini Award Nominations

- Best Children’s’ or Youth Program or Series – Incredible Story Studio

2001 49th Annual Columbus International Film & Video Festival

- Bronze Plaque in Children’s Category – Incredible Story Studio

2000 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

2000 15th Annual Gemini Awards
- Best Children’s or Youth Program or Series – Incredible Story Studio

2000 15th Annual Gemini Award Nominations

- Best Original Music Score for a Dramatic Series – Rob Bryanton, Jack Semple – Incredible Story Studio

2000 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards

- Best Children’s/Youth Program (The Masquerade) – Incredible Story Studio
- Best Dramatic Television Series – Incredible Story Studio
- Best Host/Presenter – Camille Devine – Incredible Story Studio
- Best Script – Drama – Paul & Mark Eisenzimmer (Inspector Kid) – Incredible Story Studio
- Best Performance by a Female – Elyse Levesque (The Masquerade) - Incredible Story Studio
- Best Performance by a Male – Peyson Rock (Invasion of the Parent Trappers) - Incredible Story Studio
- Best Makeup – Lindi Lee – Incredible Story Studio
- Best Hair – Redge Deitrich – Incredible Story Studio

2000 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Award Nominations

- Best Children’s/Youth Program (Family Foibles) – Incredible Story Studio
- Best Art Direction – Kathy McCoy – Incredible Story Studio
- Best Cinematography – Ken Krawczyk, csc – Incredible Story Studio
- Best Costume – Koreen Heaver – Incredible Story Studio
- Best Direction – Drama – Rob King – Incredible Story Studio
- Best Direction – Drama – Robert de Lint – Incredible Story Studio
- Best Makeup – Yolanda Manitopyes – Incredible Story Studio
- Best Orginal Score – Rob Bryanton – Incredible Story Studio
- Best Original Score – Jason Cullimore – Incredible Story Studio
- Best Performance by a Male – Chris Ross – Incredible Story Studio
- Best Script – Drama – Iain MacLean – Incredible Story Studio

2000 Columbus International Film & Video Festival

- Honourable Mention in Children’s Category – Incredible Story Studio

2000 15th Annual Gemini Awards

- Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series – Matt Frewer (A Transient Shining Trouble) – Mentors

2000 15th Annual Gemini Award Nominations

- Best Direction in a Dramatic Series – Fred Frame (A Ninth of Beethoven) – Mentors

2000 Columbus International Film & Video Festival

- Bronze Plaque in Children’s Category (A Ninth of Beethoven) – Mentors

2000 Alberta Motion Picture Association (AMPIA) Rosie Awards

- Best of Festival – Mentors
- Best Series – Mentors
- Best Lead Actor – Chad Krowchuk – Mentors
- Best Director – Michelle Boniface (A Transient Shining Trouble) – Mentors
- Best Scriptwriter – Josh Miller (A Transient Shining Trouble) – Mentors
- Best Cinematographer – Jim Jeffrey – Mentors
- Best Editor – Doug Forbes (A Ninth of Beethoven) - Mentors
- Best Composer – Bruce Leitl – Mentors
- Best Art Director – Myron Hyrak (The Raven) – Mentors

2000 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Award Nominations

- Best Children’s/Youth Program – Prairie Berry Pie
- Best Host/Presenter – Brenda Baker – Prairie Berry Pie

2000 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Award Nominations

- Best Drama Over 30 Minutes, Over 2 Million – Something More
- Best Performance in a Supporting Role, Female – Wendy Anderson – Something More

2000 Genie Awards
- Director Rob King nominated for prestigious Claude Jutra Award – Something More

2000 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards

- Best Original Score – Wide Mouth Mason - Wide Mouth Mason
- Best Visual Effects – Jerry Burinayk – Wide Mouth Mason

2000 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Award Nominations

- Best Documentary Over 30 Minutes – Wide Mouth Mason
- Best Cinematography – Ken Krawczyk, csc - Wide Mouth Mason
- Best Direction – Non-Drama – Trevor Grant – Wide Mouth Mason
- Best Editing – Jason Huber – Wide Mouth Mason
- Best Overall Sound – Talking Dog Studios – Wide Mouth Mason
- Best Script – Non-Drama – Trevor Grant – Wide Mouth Mason
- Best Videography – Layton Burton – Wide Mouth Mason

2000 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Award Nominations
- Best Drama Over 30 Minutes, Over 2 Million – Without Malice

2000 Columbus International Film & Video Festival

- Honourable Mention Best Documentary – Don’t Give Up

1999 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1999 Alliance for Children and Television Award of Excellence
- Best Drama – Mentors

1999 Alberta Motion Picture Industry Association (AMPIA) Rosie Awards

- Best Series – Mentors
- Best Visual Effects – Mentors

1999 CanPro Awards
- Finalist Independent Production Category – Mentors

1999 Banff Television Festival

- Hors Concours – Mentors

1999 Columbus International Film & Video Festival

- Bronze Plaque – Mentors

1999 Montreal International Film, TV and Video Market

- Selected to screen in the Canadian Television Program section - Mentors

1999 Alliance for Children and Television Award of Excellence

- Children’s Choice Award – Incredible Story Studio

1999 Alliance for Children and Television Award of Excellence Nominations
- Nominated in Best Drama Category – Incredible Story Studio

1999 Gemini Award Nominations

- Best Children’s or Youth Program or Series – Incredible Story Studio
- Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series - Incredible Story Studio
- Dean Evans for “Shattered Dreams” – Incredible Story Studio
- Best Original Music Score for a Dramatic Series – Rob Bryanton for “Dirty Pool” – Incredible Story Studio
- Best Original Music Score for a Dramatic Series – Rob Bryanton, Jack Semple for “Mars Attack” – Incredible Story Studio

1999 CanPro Awards

- Best Youth Programming – Incredible Story Studio

1999 Yorkton Short Film and Video Festival (Golden Sheaf Awards) Nominations
- Best Male Performance, Chris Ross, “Mars Attack” – Incredible Story Studio
- Best Children’s Production “Mars Attack” & “Love Stories” – Incredible Story Studio
- Best Script Rob King, “Mars Attack” Incredible Story Studio

1999 Columbus International Film & Video Festival

- Bronze Plaque - Incredible Story Studio

1999 New York International Children’s Film Festival

- Finalist – Incredible Story Studio

1999 National Educational Media Networks

- Bronze Apple Award – Incredible Story Studio

1999 Montreal International Film, TV and Video Market

- Selected to screen in the Canadian Television Program section - Incredible Story Studio

1999 Santa Clarita International Film Festival

- Chosen for screening – Stranger in Town

1999 Banff Television Festival

- Chetwynd Award for Entrepreneurial Excellence Kevin DeWalt

1998 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1998 Saskatchewan Motion Picture Industry Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Direction – Robert de Lint – Incredible Story Studio
- Best Art Direction – Marion Pon (Series) – Incredible Story Studio
- Best Wardrobe Design – Incredible Story Studio

1998 Saskatchewan Motion Picture Industry Association (SMPIA) Showcase Award Nominations

- Best Children’s Program - Incredible Story Studio

1998 Gemini Award Nominations

- Best Children’s’ or Youth Program or Series – Incredible Story Studio

1998 US International Film and Video Festival

- Silver Screen Award for Best Children’s Programming – Incredible Story Studio

1998 46th Columbus International Film & Video Festival
- Honorable Mention in Children’s category – Incredible Story Studio

1998 Alliance for Children and Television Award of Excellence Nominations

- Drama Category – Incredible Story Studio

1998 Toronto Worldwide Short Film Festival

- Selected to screen in the Canadian Program – Incredible Story Studio

1998 Saskatchewan Motion Picture Industry Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Art Direction (MOW) – Stranger in Town

1998 Toronto Worldwide Short Film Festival

- Selected to screen in the Canadian Program – Talker

1998 National Screen Institute

- Drama prize – Talker

1998 Saskatchewan Labour Force Development Board
- Careers in Film, Television
- Training for Excellence Award

1998 Alberta Motion Picture Industry Association (AMPIA) Rosie Awards

- Best Dramatic Production under 60 minutes – Mentors

1998 WorldFest – Houston International Film Festival

- Silver Award for Television Pilot – Mentors

1997 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1997 Gemini Award Nominations
- Best Sound and Best Costume Design – Lyddie

1996 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1996 Gemini Awards
- Best Writing in a Children’s or Youth Program – On My Mind

1996 Gemini Award Nominations

- Best Children’s Program or Series – On My Mind

1996 Saskatchewan Motion Picture Industry Association (SMPIA) Showcase Awards

- Best Drama – On My Mind

1995 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1995 Gemini Award
- Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series – Shawn Ashmore – Guitarman

1995 Banff International Film Festival

- Guitarman

1995 Alberta Screenwriting Competition

- 2nd prize Children’s Category, Pilot Script – Mentors

1995 Ace Awards

- Best Audio/Visual Production & Cinematography – Decoy

1994 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1994 Columbus International Film & Video Festival
- Certificate of Honourable Mention - Beyond the Gate

1994 43rd Melbourne International Film Festival
- Selected for screening – Eli’s Lesson

1994 11th Adelaide International Children’s Film & Video Festival

- Selected for screening – Eli’s Lesson

1993 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1993 26th Annual US International Film and Video Festival
- Silver Screen Award for Best Children’s Programming – Eli’s Lesson

1993 Chicago International Children’s Film Festival

- Best Live Action Short Program - Eli’s Lesson
- Recognition of Excellence in Children’s Media – Eli’s Lesson
- The USC/Unicef Rights of the Child Nomination in recognition of Outstanding Achievement in Children’s Media – Eli’s Lesson

1993 Yorkton Short Film and Video Festival Nominations
- Best Original Score – Eli’s Lesson

1993 Gemini Award Nominations

- Best Original Score – Eli’s Lesson

1993 Columbus International Film & Video Festival

- Bronze Plaque for Best Children’s Program – Eli’s Lesson

1993 Banff International Film Festival Nominations

- Best Children’s Program – Eli’s Lesson

1993 9th Annual Television Movie Awards

- Best Drama Production Feature Length – Eli’s Lesson

1993 Columbus International Film & Video Festival

- Honourable Mention Best Documentary - The Plant Gods

1992 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1992 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Drama – Eli’s Lesson
- Best Overall Production – Eli’s Lesson
- Best Cinematography – Eli’s Lesson
- Best Art Direction – Eli’s Lesson
- Best Performance in a Leading Role – Eli’s Lesson
- Best Script – Eli’s Lesson

1992 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Award Nominations

- Best Documentary – The Making of Eli’s Lesson

1992 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Music Video – Hell’s Gate

1992 San Francisco International Film Festival

- Nominated for Best Music Video – Hell’s Gate

1992 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards Nominations

- Best Educational Programming – It Starts At Home

1991 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1991 Saskatchewan Motion Picture Association (SMPIA) Showcase Awards
- Best Documentary/Public Affairs Program – This Sporting Ice
- Best Script - This Sporting Ice
- Best Editing – This Sporting Ice
- Best Direction – This Sporting Ice
- Best Overall Production – This Sporting Ice

1989 AWARDS, NOMINATIONS AND RECOGNITION

1989 ABEX Awards
- Saskatchewan Chamber of Commerce for New Venture Award – Minds Eye Entertainment